Kalbėdami apie vyną itin dažnai vadovaujamės gerai žinomais stereotipais, negalvodami apie tai, kiek tiesos iš tiesų juose yra. Jei norite mėgautis išraiškingo skonio gėrimu ir išmanyti vyno subtilybes, visų pirma turite iš naujo permąstyti įsigalėjusius mitus.
Butelio kamštis lemia vyno kokybę
Vienas gajausių mitų tvirtina, kad vynas, uždarytas užsukamu metalo kamščiu, yra prastos kokybės. Tai iškraipyta tiesa, sukelianti tikrą painiavą. Pirmiausia, užsukami kamščiai naudojami trumpai brandinamiems vynams, tačiau tai dar nereiškia, kad jų kokybė yra prasta. Be to, naujausios technologijos įrodė, kad užsukami metalo kamščiai puikiai tinka vyno aromato ir skonio išlaikymui. Metalinis kamštis padeda išvengti ir pakankamai dažnos problemos – prasto sandarumo. Kamščio ydos paveikia beveik 7 proc. pasaulio vynų, keisdamos jų aromatą ir skonį. Užsukamas metalo kamštis puikiai tiks vynams, kuriuos suvartoti reikia greičiau nei per penkerius metus. Vynui, saugomam ilgesnį laikotarpį, rekomenduojami tradiciniai užkemšami butelio kamščiai.
Svarbu įvertinti butelio dugną
Vadinamieji vyno specialistai tvirtina, kad kuo gilesnis vyno butelio įgaubimas, tuo aukštesnės kokybės gėrimas jums siūlomas. Deja, minėtasis stereotipas su tiesa neturi jokių sąsajų. Vyno butelio įgaubimas daromas siekiant palengvinti restorano padavėjų darbą, t. y. į užsakyto vyno įdaubą yra patogu įkišti pirštus, rodyti ir pilti vyną, neuždengiant butelio etiketės.
Vyno kokybę lemia jo amžius
Turbūt esate girdėję, kad senesnis vynas yra geresnės kokybės. Tiesa tokia, kad daugelis vyndarių vyną suvokia kaip gyvą organizmą ir numato jo gyvenimo trukmę, t. y. daugelis baltųjų vynų gali būti vartojami vos 2 metus, raudonieji – 3–5 metus. Vėliau šie vynai praranda skonio subtilumą ir nebegali pasigirti išraiškingu aromatu. Žinoma, yra daugybę vynų, kurių skonis gerėja bėgant metams, tačiau paprastai tokie vynai priskiriami brangiųjų gėrimų klasei. Specialistai tikina, kad daugiau nei 90 proc. visame pasaulyje gaminamų vynų turi būti suvartojami greičiau nei per 5 metus, t. y. šie alkoholiniai gėrimai nepritaikyti ilgam brandinimui.
Jei vynas turi nuosėdų, jis yra sugedęs
Nuosėdų turi ne sugedęs, o senas vynas. Tokio vyno dugne matomos drumzlės, susidarančios metų bėgyje, t. y. vynui bręstant. Tiesa, daugelis vyndarių prieš išpilstydami gėrimą į butelius, jį filtruoja. Iš kitos pusės, nemaža dalis gamintojų tvirtina, kad filtravimas pakeičia vyno skonį ir aromatą. Tai reiškia, kad matydami nuosėdas vyno butelio dugne, neturėtumėte skirti ypatingo dėmesio. Tiesa, jei vynas yra jaunas, tačiau turi daug nuosėdų, jo aromatas ir skonis panašus į raugintą gėrimą, greičiausiai šis vynas iš tiesų yra sugedęs.