Skirtingų kompostavimo būdų kompostai

Kad kompostavimas yra nepamainomas pagalbininkas, prižiūrint sodo augalus, žino kiekvienas šeimininkas. Daugelis didelius sklypus turinčių šeimininkų, naudojasi galimybe turėti kompostą ir taip išgauti daug naudingų medžiagų iš jau nereikalingų buitinių atliekų. Kompostai paplitę ne tik Lietuvoje, bet ir įvairiose užsienio šalyse, todėl kompostuoti galima net taikant kelis skirtingus kompostavimo būdus.

Kompostas

1. Dviejų kompostų. Tokio tipo sistema yra viena paprasčiausių ir lengviausiai įgyvendinamų. Naudojant ją visos kompostavimui skirtos atliekos pilamos į vieną krūvą. Atokesnėje sklypo vietoje įrengiamas vienas arba du kompostai. Sistema veikia paprastai, atliekos pilamos į pirmąjį kompostą, o tuomet, kai jo aukštis jau siekia vieną metrą, pilamas antras kompostas. Tokiu būdu formuojamas kompostas turi būti tinkamai prižiūrimas. Kuomet apačioje susiformuoja brandaus komposto sluoksnis, jį reikia perkelti į kitą kompostą. Taip kompostas neužsilaikys vietoje ir nepraras naudingų medžiagų.

2. Kelių kompostų taikymas. Tai šiek tiek sudėtingesnis kompostavimas, kadangi reikia atsiminti, kaip sistema yra naudojama ir prižiūrima. Geriausia naudoti tris konteinerius, kurie palaipsniui maišosi komposto sluoksniais. Pirmojo konteinerio kompostas verčiamas į antrąjį, o pirmasis toliau pildomas per naujo šviežiu kompostu. Kuomet antrasis pripildomas, jį verčiame į trečiąjį konteinerį, o per tą laiką jau kiek pripildytą pirmąjį vėl į antrą. Taip visuomet yra paruošto naudoti komposto.

3. Sukimo metodas. Tiems, kas nori kompostą gauti greitai ir efektyviai, ypač naudingas sukimo kompostavimas. Žinoma, tokie kompostai nėra patys pigiausi. Dažniausiai tokio tipo kompostas subręsta per kelias savaites. Į komposto dėžę dedama drėgna žolė, žemės, kitos atliekos. Konteineris turi būti beveik pilnas. Komposto masę reikia maišyti ir kasdien vėdinti. Tokio tipo komposto viduje nuolat veikia aktyvieji mikrobai, todėl čia visada aukšta temperatūra. Svarbus akcentas – neperpildyti konteinerio, kad liktų vietos gerai išmaišyti.

4. Tranšėjinis metodas. Kai kurie sodininkai, turintys pakankamai laiko ir vietos, renkasi ne konteinerių, o tranšejinio metodo kompostavimą. Šia sistema naudojantys sodininkai kaupia buitines atliekas ir jas užkasamos po žeme 20 cm. gylyje. Tada ant šios vietos sodinami augalai, kurie prisigeria teigiamų organinių medžiagų ir jiems reikalingų bakterijų.

Sliekų naudojimą. Visi žino, jog sliekai yra puikūs skaidytojai. Dažnai būtent jie ir naudojami kaip kompostavimo pagalbininkai. Tokiam kompostavimo būdui tereikia sandaraus konteinerio, kuriame suleidžiami sliekai. Svarbu, kad jame būtų pakankamai skylučių ir sliekai galėtų lengvai kvėpuoti. Dirbant sliekams, kompostas paruošiamas per vieną vasarą. Tačiau reikia būti atsargiems, nes šiam darbui tinka tik raudonieji arba vadinamieji mėšlo sliekai.

Komėntarų nėra.

Palikite komentarą

Sudomins

Apleistos Vietos Arbatos receptai Architektūra Astronomija Augalai Automobiliai Bendra Dizainas Gamta Geografija Grožis ir stilius Grybai Gyvūnai Istorija Išradimai Kavos receptai Kelionės Knygos Kulinarija Londono Olimpinės žaidynės Menas Mistika Moterims Muzika namai Nekilnojamas turtas Receptai Rekordai Riebaluose tirpūs vitaminai Skaičiai Sportas Stalo žaidimai Suaugusiems Sveikata Topai Transportas Uncategorized Valgomi grybai Video Vitaminai Vyrams Vyras Įdomios vietos Įvairenybės Žmogus